Simona Halep a învins-o clar pe Daria Kasatkina și e în semifinale la Beijing

Simona Halep FOTO: EPA

Simona Halep a reușit o victorie extraordinară în fața Dariei Kasatkina. Ea s-a calificat fără probleme în semifinalele turneului de la Beijing. Cu o nouă victorie, va trece peste Garbine Muguruza în clasamentul live.

Simona Halep s-a impus fără probleme, în puțin mai mult de o oră: 6-2, 6-1. Ea va juca în semifinale contra învingătoarei meciului dintre Sorana Cîrstea și Jelena Ostapenko.

Sprintul spre victorie este cel mai frumos în sport. În această situație se află Simona Halep, care conduce cu 4-1 in setul 2

În mod normal, nimic nu se mai poate întâmpla, victoria este asigurată. Simona Halep conduce cu 3-1

Simona Halep își revine. A câștigat următoarele două game-uri și conduce cu 2-1. Mai mult, are serviciul

Simona Halep a câștigat primul game, începând cu un break. 1-0

Partida a început, Daria Kasatkina este la serviciu.

Partida dintre Simona Halep și Daria Kasatkina este prima pe Arena Centrală a complexului de la Beijing. Săptămâna trecută, în turul secund al turneului de la Wuhan, Kasatkina a învins-o pe jucătoarea noastră cu scorul de 6-2, 6-2. Acum, scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare este de 2-1 pentru Simona.

”E momentul unei revanşe, dar nu ştii niciodată. Kasatkina este un adversar dificil, loveşte diferit şi luptă până la final. Trebuie să mă uit la ce am făcut la Wuhan, ce nu am făcut şi să încerc să joc mai bine”, a declarat, înaintea partidei, Simona Halep.

Tot vineri, dar de la ora 9.30, se va juca și partida dintre Sorana Cîrstea și Jelena Ostapenko. Meciul contează pentru sferturile de finală ale turneului de la Beijing și învingătoarea va juca împotriva câștigătoarei partidei dintre Halep și Kasatkina.