Simona Halep a fost eliminată de Taylor Townsend, o jucătoare care a venit de 105 ori la fileu!

Simona Halep și-a luat rămas bun de la US Open 2019Foto: Guliver / GettyImages

Ocupantă a locului 4 WTA, Simona Halep a pierdut (6-2, 3-6, 6-7/4) meciul cu americanca Taylor Townsend, locul 116 WTA, venită din calificări, în turul al doilea al US Open. Pentru prezența în această fază a competiției românca va încasa 100.000 de dolari şi va acumula 70 de puncte WTA.

Jucătoarea noastră a salvat două mingi de meci în decisiv, însă a fost incomodată de jocul ofensiv al adversarei, care a venit la fileu de 105 ori! Halep a dat senzația că are meciul sub control, câștigând rapid primul set (6-2 în 31 de minute).În actul următor, însă, Simona  s-a văzut condusă cu 2-0, după un break în ghemul secund. Și deși a reuşit re-break-ul, ea şi-a pierdut din nou serviciul şi diferenţa s-a menținut. Astfel că Townsend a egalat la seturi (6-3).În decisiv, s-a jucat frecvent cu garda jos. Halep a cedat iar pe propriul serviciu, la 2-2. Townsend a condus cu 5-4 și 40-15, dar Halep a reuşit să revină și să facă break-ul. Campioana de la Wimbledon a salvat o minge de break la 5-5 şi a trecut în avantaj, 6-5. N-a mai avut forță să concretizeze, cedând în tie-break, la 4.Este primul meci pe care Simona Halep îl pierde cu Taylor Townsend din cele patru de până acum. În turul 3, americanca o va înfrunta pe Sorana Cîrsea (106 WTA), singura jucătoare română rămasă în întrecerea de simplu.