Simona Halep a fost eliminată de la Sydney. Debut cu stângul în 2019

Simona Halep a debutat cu stângul în 2019foto: Getty

Simona Halep a revenit pe teren după o absenţă de peste trei luni şi a jucat în turul secund al turneului de la Sydney.

Simona Halep a întâlnit-o pe australianca Asleigh Barty, locul 15 WTA, favorita publicului de la Antipozi. În primul set Barty a condus cu 3-1, Halep a revenit până la 4-4, dar apoi australianca a reuşit desprinderea, câştigând cu 6-4.

În setul al doilea, s-a mers cap la cap până la 4-4, Halep având un break de partea ei, dar Barty a întors soarta meciului şi a câştigat tot cu 6-4. Partida a durat o oră şi 27 de minute.

Pentru prezenţa la Sydney, Halep va primi 11.620 de dolari şi 55 de puncte WTA. Pentru jucătoarea română urmează Australian Open, unde are de apărat finala din 2018.