Simona Halep, fără milă la Londra

Simona Halep  s-a calificat pentru  a doua oară în  carieră în optimile de  finală la WimbledonFoto: AP
Simona Halep s-a calificat pentru a doua oară în carieră în optimile de finală la WimbledonFoto: AP

Simona Halep face, la Wimbledon, cel mai bun turneu de Grand Slam al anului. Ea s-a calificat fără set pierdut în optimile de finală ale competiţiei.

Disputat sâmbătă (2 iulie), sub acoperişul Arenei Centrale, din cauza ploii, meciul din turul al treilea al turneului de la Wimbledon dintre Simona Halep şi olandeza Kiki Bertens a fost controlat de jucătoarea noastră. Chiar dacă şi-a pierdut serviciul în fiecare set câte o dată, ea a revenit mereu şi a câştigat cu scorul de 6-4, 6-3. Calificarea, pentru a doua oară în istorie, în optimi, a fost analizată de Simona după meci: “Ştiam că evoluez cu o jucătoare care serveşte foarte bine, ştiam că este foarte puternică. Am jucat inteligent şi agresiv. N-am putut evolua la Birmingham, dar pot spune că sunt bine, dar în anumite zile am dureri. Acum sunt sută la sută şi sper să fiu aşa până la sfârşit”, a declarat jucătoarea noastră la finalul partidei.Următoarea adversară a Simonei urma să se decidă aseară, după închiderea ediţiei, între franţuzoaica Alize Cornet, locul 61 WTA, şi americanca Madison Keys, locul 9 în lume şi cap de serie 9 la acest turneu. ”Cu siguranţă nu le voi urmări eu la lucru pe viitoarele adversare, o va face antrenorul meu. Abia aştept să joc în turul următor”, a declarat Halep după meci, uitând, probabil, că antrenorul ei, australianul Darren Cahill are şi altă treabă la Wimbledon, el comentând pentru ESPN meciurile băieţilor.Oricum, Simona le cunoaşte pe ambele jucătoare cu care ar putea juca. Pe fiecare le-a învins câte o dată. Cu Cornet s-a întâlnit de patru ori, iar cu Keys de două ori. Meciul, indiferent de numele adversarei, va avea loc luni, atunci când sunt programate să înceapă optimile de finală la simplu.Tot ieri a jucat şi Monica Niculescu. Din păcate, aceasta a fost de nerecunoscut în meciul cu Timea Bacsinszky, care fusese întrerupt vineri seara la scorul de 6-4, 2-6, 1-0 pentru jucătoarea noastră. Din păcate, ieri Monica a pierdut 6 game-uri la rând şi implicit setul decisive cu 6-1, astfel că românca a fost eliminată. Partida a contat pentru turul secund.