Rafael Nadal va fi lider mondial până după US Open

Rafael Nadal joaca in semifinale la WimbledonFOTO: EPA

Considerat casa lui Roger Federer, turneul de la Wimbledon este competiţia la care străluceşte, surprinzător, chiar rivalul de o viaţă al elveţianului, Rafael Nadal. El e marele câştigător indiferent de ce va face azi, contra lui Novak Djokovic, în semifinale.

Rafael Nadal, considerat un specialist al zgurii, străluceşte şi pe iarbă. El a ajuns în semifinale după un meci de povestit nepoţilor, câştigat cu scorul de 7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4 în faţa argentinianului Juan Martin Del Potro, la capătul a patru ore şi 48 de minute. A fost o partidă care, coroborată cu înfrângerea surprinzătoare din sferturi a lui Federer (acesta a ratat o minge de meci la scorul de 2-0 cu Kevin Anderson) i-a asigurat lui Nadal o vară liniştită. Pentru că până la US Open nu mai are cum să piardă şefia clasamentului mondial ATP. Acum, în clasmentul live, distanţa dintre spaniol şi Federer este de 2.200 de puncte. Iar dacă Nadal va cuceri titlul atunci el se va distanţa la un incredibil ecart de 3.500 de puncte! Această diferenţă a devenit atât de mare deoarece Federer era deţinătorul titlului, iar prin eliminare a pierdut 1.600 de puncte. În semifinalele masculine de azi, Nadal va juca împotriva lui Novak Djokovic, iar Anderson contra lui John Isner.