WTA Madrid: Sorana Cîrstea, eliminată în sferturi!

Sorana Cîrstea şi-a regăsit încrederea pe zgura braziliană

Sorana Cîrstea a fost eliminată, azi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, la capătul unui meci de peste două ore. Sorana a fost învinsă cu scorul de 4-6, 6-3, 6-3 de slovaca Dominica Cibulkova. Chiar dacă a fost eliminată, Sorana are toate motivele să fie bucuroasă, pentru că va intra, de luni, în Top 100, pentru prima dată după un an de ”penitență”. Diseară, la ora 22.30, va juca în sferturile de finală și Patricia Țig, contra australiencei Samantha Stosur.

UPDATE: Din păcate, Sorana a pierdut serviciul si meciul. Cibulkova s-a impus cu scorul de 4-6, 6-3, 6-3 și merge în semifinale la Madrid.

UPDATE: Sorana Cirstea reuseste break-ul si scorul e 3-5! Hai Sorana!

UPDATE: Sorana Cirstea a castigat serviciul si ramane in joc: 2-5

UPDATE: Cibulkova si-a castigat serviciul si conduce cu 5-1.

UPDATE: Din pacate, Cibulkova a reusit din nou break-ul si pare a fi scapat spre victorie. Sorana l-a chemat din nou pe antrenorul Marius Comanescu. Cibulkova conduce cu 4-1 in setul decisiv.

UPDATE: Cibulkova si-a castigat serviciul si conduce cu 3-1

UPDATE: Din pacate, Cibulkova a reusit un nou break si conduce cu 2-1

UPDATE: Sorana a jucat perfect în game-ul secund si a reusit break-ul: 1-1.

UPDATE: Din păcate, Dominica Cibulkova a facut break si slovaca are acum 1-0 in setul decisiv

UPDATE: Cibulkova isi castiga serviciul si vom avea set decisiv, cu Sorana la serviciu in primul game. Scorul este acum Sorana Cirstea - Dominica Cibulkova 6-4, 3-6

UPDATE: Din păcate, Cibulkova reușește să facă break si va servi pentru câstigarea setului. Slovaca are 5-3

UPDATE: Cibulkova iși câștigă repede serviciul: 3-4. Sorana Cîrstea și-a chemat antrenorul. Sorana e nemulțumită de retur și de tensiunea mare din racordaj, care nu o ajută în terenul din dreapta ei, de unde joacă având vântul în față

UPDATE: Sorana Cîrstea luptă și reușește să își câștige serviciul: 3-3

UPDATE: Dominica Cibulkova isi castiga din nou serviciul si conduce cu 3-2 in setul secund

UPDATE: Scenariul e neschimbat: fiecare jucatoare isi castiga serviciul: 2-2.UPDATE: Se merge cap la cap, fiecare jucatoare castigandu-si serviciul. De data asta a facut-o Cibulkova, care conduce cu 2-1 in setul secund

UPDATE: Sorana Cirstea a salvat doua mingi de break si a castigat game-ul pe propriul serviciu: 1-1 în setul secund

UPDATE: Dominica Cibulkova si-a castigat serviciul de debut al setului secund: 0-1

UPDATE: Sorana Cîrstea nu-i dă nici o sansa Cibulkovei și castigă primul set cu 6-4! E la doar un set de semifinala cu americanca Louisa Chirico, locul 130 WTA, practic cea mai slabă adversară pe care a întâlnit-o până acum la Madrid! Hai Sorana!

UPDATE: Cibulkova a castigat dupa multe egalități game-ul pe propriul serviciu: 5-4. Sorana va servi pentru set. Hai Sorana!

UPDATE: Cu rachetă noua si cu mingi noi, Sorana Cirstea isi castiga serviciul: 5-3

UPDATE: Dominica Cibulkova isi castiga serviciul: 4-3. Marius Comanescu a venit la Sorana si discuta cu ea. I-a adus si o racheta noua.

UPDATE: Cine își pierduse încrederea în Sorana Cîrstea acum un an sau câteva luni, să își facă autocritica:Sorana joacă absolut magnific și conduce cu 4-2. Mai important, însă, ea conduce jocul cu autoritate.

UPDATE: Dominica Cibulkova si-a castigat serviciul si Sorana conduce cu 3-2

UPDATE: Jucătoarea noastră joacă perfect în fața Cibulkovei si conduce cu 3-1

UPDATE: Dominica Cibulkova a făcut o dublă greșeală și game-ul s-a dus în contul Soranei Cîrstea, care conduce cu 2-1 si urmează la serviciu. Hai Sorana!

UPDATE: Sorana Cîrstea și-a făcut serviciul și a egalat: 1-1

UPDATE: Dominica Cibulkova a servit și a castigat primul game: 0-1

UPDATE: Începe partida.

Sorana Cîrstea are azi șansa de a scrie o noua pagină de istorie pentru România. Ea se poate califica în semifinalele turneului WTA de la Madrid, făcând astfel ca România să aibă două jucătoare în semifinale (prima va fi învingătoarea meciului Halep - Begu).

Indiferent de rezultatul meciului de azi, Sorana Cirstea poate fi mulțumită că a reușit să-și îndeplinească obiectivul propus pentru prima jumătate a anului: intrarea în Top 100 WTA.

Dacă va învinge, Sorana va juca în semifinale contra americancei Louisa Chirico, jucătoare venită din calificări!