Djokovic s-a distrat cu Federer şi e în finală la Australian Open

Novak DjokoviciFoto: AP

Novak Djokovic şi Roger Federer sunt cu siguranţă doi dintre cei mai buni jucători din istoria tenisului, iar în această ediţie de Australian Open s-au întâlnit din nou în semifinale. S-a impus după două ore şi 23 de minute. Iată cele mai importante momente ale meciului.

Set 4, game şi meci Djokovic:  6-1, 6-2, 3-6, 6-3

6-3 Djokovic. Sârbul nu-i dă şanse lui Federer şi nu complică lucrurile. Numărul 1 mondial ATP e în finală la Australian Open 2016 şi îl aşteaptă acolo pe Murray sau Raonic.

5-3 Djokovic. Game dramatic pe serviciul lui Federer. Sârbul profită însă de faptul că elveţianului nu i-a intrat nici măcar o dată primul serviciu şi ia un break care poate fi echivalent cu câştigarea meciului.

4-3 Djokovic. Sârbul continuă să servească excelent cu primul serviciu, unde are procentaj de aproape 70%, şi trece în avantaj.

Roger Federer şi-a îmbunătăţit mult serviciul faţă de primele două seturi. Djokovic conduce însă la aşi cu 10-5

3-3 Federer. Elveţianul a avut ceva emoţii, dar nu a oferit mingi de break şi a egalat la 3.

3-2 Djokovic. Sârbul a avut ceva emoţii, dar a câştigat la 30.

2-2 Federer. Game la 0 luat de elveţian.

Federer trebuie să se bată şi cu statistica. Djokovic a pierdut o singură dată în 154 de meciuri de mare şlem în care a condus cu 2-1 la seturi. Elveţianul a revenit din această poziţie doar de 9 ori în carieră.

2-1 Djokovic. Sârbul nu mai are probleme la serviciu, iar raportul greşelilor neforţate, 15 Djokovic, 45 Federer, este elocvent pentru scor.

1-1 Federer. Numărul 3 mondial se ţine tare şi câştigă, nu fără emoţii, pe propriul serviciu.

1-0 Djokovic. Sârbul revine de la 0-30 şi începe bine cu serviciul.

Începe setul 4. Ţine Federer ritmul sau a fost un foc de paie şi închide Djokovic?

Set 3 Federer: 3-6

3-6 Federer. Elveţianul îşi câştigă dramatic game-ul şi setul şi semifinala e din nou în flăcări.

3-5 Djokovic. Sârbul îşi câştigă serviciul şi va pune presiune pentru un re-break.

2-5 Federer. Elveţianul îşi ţine serviciul şi e la doar un game de setul 3.

2-4 Federer. În sfârşit meciul prinde emoţie. Elveţianul face primul break şi dacă îşi ţine serviciile până la final va câştiga setul 3.

2-3 Federer. Elveţianului i-a trecut din nou glonţul pe la ureche, dar rămâne în set şi în meci.

2-2 Djokovic. Numărul 1 mondial îşi câştigă încă o dată autoritar serviciul. N-a avut nici o problemă la acest capitol în acest meci.

1-2 Federer. De această dată Federer rămâne aproape şi nu-şi mai pierde serviciul atât de repede.

1-1 Djokovic. Sârbul nu-l scapă însă din mână pe Federer şi e decis să încheie rapid meciul.

1-0 Federer. Elveţianul începe bine setul trei, ultimul în care mai poate schimba ceva dacă nu vrea să plece acasă cu coada între picioare.

Set 2 Djokovic: 6-2

6-2 Djokovic. Set lejer pentru sârb

5-2 Djokovic. Federer rămâne cu greu în setul doi, dar e greu că-l mai poate câştiga de la acest scor.

5-1 Djokovic. Federer a crezut că poate avea o şansă să-şi ia înapoi un serviciu, dar Djokovic şi-a revenit şi rămâne şef pe teren.

4-1 Djokovic. Federer pare căzut şi doar o minune ar face ca el să revină în acest meci.

3-1 Djokovic. Novak merge ceas şi nu-i dă lui Federer nici o şansă.

2-1 Djokovic. Numărul 1 mondial face din nou break devreme şi această semifinală începe să se tranforme într-o cursă solitară a sârbului.

1-1 Djokovic. Sârbul egalează fără mari probleme.

1-0 Federer. Elveţianul începe setul secund mai atent şi îşi câştigă serviciul, destul de greu însă, după ce a salvat minge de break.

Set 1 Djokovic: 6-1

6-1 Djokovic. Sârbul câştigă uşor primul set, iar Federer e aşteptat să intre în luptă.

5-1 Djokovic. Elveţianul îşi pierde din nou serviciul şi încă nu se regăseşte.

4-1 Djokovic. Numărul 1 mondial este deocamdată imperturbabil pe propriul serviciu.

3-1 Djokovic. Federer îşi câştigă în sfârşit şi el un game pe serviciu. La 0, iar setul rămâne deschis.

3-0 Djokovic. Un nou game uşor pe serviciu luat de sârb, care pare desprins în set.

2-0 Djokovic. Elveţianul începe ezitant şi îşi pierde serviciul repede.

1-0 Djokovic. Sârbul serveşte primul şi câştigă game-ul la 0.

Sârbul, numărul 1 mondial ATP, este într-o perioadă de graţie a carierei, în care nimeni nu pare în stare să-l învingă. Dacă cineva poate însă, acela e Roger Federer, geniul elveţian care la 34 de ani joacă precum la prima tinereţe. Locul în finală îi va costa scump pe cei doi, atât Djokovic, cât şi Federer fiind dispuşi la mare risipă de energie. Sârbul caută în acest an al şaselea său trofeu la Melbourne, în timp ce elveţianul pe al cincilea. Echilibrul domină această semifinală la aproape toate capitolele, dar mai ales la întâlniri directe. S-au jucat 44 de meciuri între cei doi, 22 fiind câştigate de Djokovic şi 22 de Federer. Ultima dată când Federer l-a învins însă pe Djokovic la un turneu de mare şlem a fost în semifinala de la Wimbledon 2012, elveţianul impunându-se în patru seturi, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, 6-3.

Stai alături de noi pentru a şti ce se întâmplă în această semifinală magnifică!