Fed Cup România – Germania: Simona Halep - Angelique Kerber! Kerber a câştigat!

Simona Halep nu a putut s[ treac[ de locul 71 mondial, Laura Siegemund

România şi Germania s-au aflat la egalitate, 1-1, după meciurile de ieri. În prima partidă Irina Begu a fost învinsă, cu 6-2, 6-3, de Angelique Kerber. Apoi, Simona Halep a câştigat, cu scorul de 6-4, 6-7 (5),meciul cu Andrea Petkovic. Germania e acum în avantaj, 2-1, după ce Kerber s-a impus în faţa Simonei.

UPDATE 14.14 Kerber a câştigat şi al doilea său meci, după Begu şi Halep recunoscându-se învinsă. Scor final 2-6, 2-6. Germania conduce acum cu 2-1 la general. Următorul meci ar trebui să înceapă în 20 de minute. Partida de acum a durat o oră şi şapte minute.

UPDATE 14 09. Scorul ajunge 2-5.

UPDATE 14.05 Tenismena din Germania a avut două mingii de break, a profitat în al doilea schimb, primul fiind câştigat de Halep cu şansă, după ce mingea a lovit fileul. Scorul e acum 2-4.

UPDATE 14.01 Kerber intră în avantaj, 2-3, şi Halep e un car de nervi. A aruncat din nou cu racheta de pământ. A avut loc o scurtă pauză şi din câte se pare Simnao a adiscutat cu cei din staff pentru a-i da un nou bandaj.

UPDATE 13.58 Scorul e 2-2. Simona a renunţat la bandajul pe care-l purta la piciorul stâng.

UPDATE 13.51 Nemţoaica nu arenevoie de mai mult de douî minute pentru a obţine gameul şi a prelua conducerea şi-n acest set. 1-2.

UPDATE 13.49 Kerber a egalat, 1-1.

UPDATE 13. 47 Halep a obţinut primul game al setului doi. Scor 1-0.

UPDATE 13.43 Un game spectaculos, în care Simona a câştigat o minge pentru care a fost apaludată de rivală. DIn păcate, sportiva din Germania a revenit în joc şi a câştigat gameul şi setul. 2-6.

UPDATE 13.39 Nemţoaica e la doar un game distanţă de adjudecarea primul set. Acum scorul e 2-5.

UPDATE 13.32 După un game solicitant, Kerber câştigă şi acum rezultatul e 2-4.

UPDATE 13.24 Halep recuperează. Scorul e 2-3. interesant e că cele două sportive se pot întâlni şi săptămâna viitoare, la turneul de la Stuttgart.

UPDATE 13. 20. Scorul ajunge 1-3, iar Simona are o criză de nervi şi aruncă cu racheta de pământ.

UPDATE 13.14 Rivala Simonei e în avantaj, 1-2.

UPDATE 13.10 Simona egalează situaţia pe tabelă, 1-1.

UPDATE 13.05 Kerber ia primul game. Scor 0-1.

UDPATE 13.02 Tenismenele sunt la încălzire. Simona a bătut-o de trei ori până acum pe Kerber din tot atâtea meciuri. Simona poartă un bandaj la piciorul stând, după ce ieri a suferit o căzătură în partida cu Petkovic.

Azi, în jurul orei 13.00, începe meciul vedetă Simona Halep - Angelique Kerber. „Cu siguranţă voi juca, chiar dacă am căzut ieri. Am văzut reluarea acum în vestiar, a fost urâtă căzătura, am avut dureri, dar am cotinuat să joc. Nu este atât de grav...Acum, cu Kerber, va fi mai greu, cu mult mai multă presiune şi îmi doresc mult să  câştig", a spus Halep.

După acest joc, se va afla numele echipei care va avea prima şansă pentru menţinerea în Grupa I Mondială.