LIVE Fed Cup Romania - Germania: Irina Begu - Angelique Kerber! Begu a pierdut cu 2-6, 3-6!

Irina Begu joacă la Moscovafoto: AP

România joacă împotriva Germaniei în Fed Cup, meci de baraj ce contează pentru menţinerea în Grupa Mondială a competiţiei. În primul meci s-a duelat Irina Begu şi Angelique Kerber, cea mai bună jucătoare a adversarilor, scor final 2-6, 3-6. Germania conduce la scorul general cu 1-0 şi urmează jocul Simona Halep - Andrea Petkovic.

UPDATE 14.37 Irina Begu a pierdut primul meci al Fed Cup. Scor 3-6.

UPDATE 14.33 Angelique Kerber a luat şi acest game. Scorul este 3-5.

UPDATE 14.29 Begu a dus scorul la 3-4. E prima dată în meci când reuşeşte să obţină trei gameuri, primul set fiind pierdut cu 2-6.

UPDATE 14.24 Scorul e acum 2-4. Kerber s-a impus în acest game şi şansele Irinei de a reveni în joc par din ce în ce mai puţine.

UPDATE 14.19 Irina a câştigat un game cheie. După un sfert de oră de joc, scorul a devenit 2-3. Begu conduce şi la capitolul aşilor: 6-3.

UPDATE 14.03 Scorul e acum 1-3. Kerber a reuşit un nou break.

UPDATE 13.58 Tenismena din Germania a reuşit break-ul şi a câştigat gameul. Scor 1-2.

UPDATE 13.50 Kerber a egalat situaţia în al doilea set. Scor 1-1.

UPDATE 13.45 Begu a început în forţă şi a câştigat repede primul game al setului doi. Scor 1-0.

UPDATE 13.40 Kerber şi-a adjudecat primul set. 2-6. Rivala Irinei a salvat o minge de break şi a încheiat cu un as. Primul set s-a încheiat după 30 de minute.

UPDATE 13.37 Irina recuperează un game. Scor 2-5.

UPDATE 13.33 Kerber câştigă un nou game. Acum pe tabelă e 1-5.

UPDATE 13.30 Sportiva germană câştigă din nou. Scorul e acum 1-4.

UPDATE 13.27 Angelique Kerber a refăcut diferenţa de două gameuri. Scor 1-3.

UPDATE 13.23 Sportiva noastră a câştigat primul său game, reuşind şi un as. Scorul e acum 1-2.

UPDATE 13.17 Rivala Irinei majorează scorul 2-0.

UPDATE 13.14  Kerber a luat primul game. Irina a comis două duble greşeli.

UPDATE 13.10 A început meciul, Begu serveşte.

UPDATE Sala este arhiplină. Se cântă imnurile celor două ţări. Fanii au desfăşurat un tricolor imens în tribune.

Echipele şi poziţia sportivelor în clasament

"Cred că e bine că joc prima, chiar dacă nu are mare importanţă cine deschide pentru România. Sunt pregătită să-mi fac treaba şi sper să se termine cu bine primul meci. Ştiu cum să-l abordez tactic, pentru că am mai jucat cu Kerber şi cred că presiuna va fi pe ea. Pe noi ne ajută mult că jucăm acasă", a spus Begu.

Totuşi, Begu, locul 35 WTA, va avea parte de un rival experimentat, Kerber fiind pe locul 3 în clasamentul mondial. Jocul ce se va desfăşura pe zgură, va începe de la ora 13.00, la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.