Irina Begu a fost învinsă clar de Angelique Kerber, la Charleston

Irina BeguFoto AP

Irina Begu, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 13, a pierdut cu scorul de 6-2, 6-3, meciul cu germana Angelique Kerber, locul 2 WTA şi cap de serie număru 1, în sferturile de finală ale turneului de la Charleston.

Kerber a fost mai exactă la mingile importante ale ghemurilor, fără greşeli din poziţii favorabile, şi a câştigat primul set după ce a reuşit două break-uri la 1-1 şi la 4-2, impunându-se cu 6-2, în 35 de minute.

Setul al doilea a fost echilibrat până la 2-2, moment în care românca a greşit unele mingi uşoare, iar Kerber a făcut break. Câştigătoarea de la Australian Open şi deţinătoarea trofeului la Charleston a mai câştigat o dată pe serviciul adversarei şi a pus capăt setului secund, cu 6-3, după o oră şi 13 minute de la startul partidei.

Prezenţa în sferturi este recompensată la Charleston cu 17.280 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

După acest turneu, Begu şi Kerber se vor alătura echipelor de Fed Cup ale României, respectiv Germaniei pentru întâlnirea de la Cluj-Napoca.