Horia Tecău i-a învins din nou pe frații Bryan și e în sferturi la Roland Garros

Foto EPA
Foto EPA

Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală la Roland Garros, după ce au învins pentru a doua oară în trei săptămâni pe frații Bryan.

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie 10, a învins, sâmbătă, echipa formată din gemenii americani Bob şi Mike Bryan, cap de serie numărul 7, scor 6-3, 7-6 (7), calificându-se în sferturile de finală ale French Open.

Tecău şi Rojer au salvat două mingi de set în tie-break, pentru a se impune. Cele două echipe s-au întâlnit de patru ori în acest an şi şi-au împărţit succesele în mod egal.

Pentru a-şi cunoaşte adversarii din sferturi, învingătorii trebuie să aştepte disputarea a două partide.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu total de 79.500 de euro şi câte 360 de puncte ATP.