Cu emoții, în optimi! Simona Halep merge mai departe la US Open, după un meci de peste două ore

Simona Halepfoto: AP

Simona Halep s-a calificat în turul patru al US Open, după un joc cu multe răsturnări de situație, scor 6-1, 2-6, 6-4, cu unguroaica Timea Babos. Românca, favorită numărul cinci a turneului american, o va întâlni în faza următoare pe Carla Suarez Navarro, care a trecut de rusoica Elena Vesnina în două seturi.

Simona merge ceas la Openul american. După victorii lejere în primele două tururi, românca s-a duelat în această după-amiază cu Timea Babos, din Ungaria, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 31.

Ele mai confruntaseră de două ori, în sferturile de finală ale turneului de la Bucureşti, în 2013, când Simona s-a impus7-5, 6-1şi în optimi la Guangzhou, în 2015, cu Halep învingătoare, 6-4, 6-0.

Primul set al jocului de azi n-a avut istoric, Simona câștigându-l categoric, 6-1. Lucrurile s-au complicat în următorul, atunci când Babos a crescut ritmul, și-a îmbunătățit vizibil jocul și s-a impus, 6-2.

În decisiv, românca a fost însă tare psihic și a reușit, în cele din urmă, să-și adjudece victoria, cu toate că setul a început cum nu se putea mai prost pentru ea, cu servicul pierdut.