Universitatea Craiova, umilință istorică: a fost eliminată din Liga Europa de georgieni

Cristiano BergodiFOTO: Sportpictures.eu

Umilință istorică suferită de Univesitatea Craiova la Tbilisi, în primul tur preliminar al Ligii Europa.

Universitatea Craiova s-a făcut de râs în chiar primul tur preliminar al Ligii Europa. Plecați ca favoriți în Georgia, contra celor de la Lokomotiv Tbilisi, oltenii au fost o palidă umbră a echipei care se lupta în urmă cu o lună pentru titlul de campioană a României. Drept urmare, au pierdut cu scorul de 2-1. Greșeli în apărare, lipsă de idei în atac și zero inspirație pe bancă au fost ingredientele uneia dintre cele mai mari surprize înregistrate în faza inaugurală a Ligii Europa din acest sezon. Golurile au fost marcate de Sikharulidze, în minutul 57 şi de un jucător refuzat de Academica Clinceni, Oulad Omar, în minutul 61 pentru Lokomotiv. Golul de onoare, deși rușinea rămâne, a fost marcat de puștiul Baiaram, în minutul 90+4. Astfel, acum oltenii se pot concentra liniștiți pe campionat, pentru că, deși visele erau mari, cupele europene le vor vedea doar din fața televizorului.