Universitatea Craiova rămâne în cursa pentru titlu după victoria chinuită de la Mediaș

Cicâldău a marcat golul victoriei Craiovei de la MediașFOTO: Sportpictures.eu

Universitatea Craiova rămâne în lupta pentru titlul din Liga 1 după ce a obținut o victorie dificilă, cu 2-1, la Mediaș, în fața Gazului. Gazdele au condus cu 1-0.

Universitatea Craiova a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), pe Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a şasea a play-off-ului Ligii I, în care gazdele au condus cu 1-0.

Au marcat Roberto Romeo ’21 pentru Gaz Metan şi Valentin Mihăilă ’39 şi Alexandru Cicâldău ’54 pentru Craiova. Jucătorul italian care a deschis scorul a izbucnit în plâns după reușită.

În minutul 71, gazdele au rămas în inferioritate numerică, Sergiu Buş fiind eliminat după ce i-a adresat injurii arbitrului asistent. În acelaşi minut a primit cartonaş roşu şi Marius Constantin, aflat pe banca de rezerve.

În urma acestui rezultat oltenii au urcat pe primul loc în clasament, cu o diferență de două puncte față de CFR Cluj, dar care un meci mai puțin disputat.