Universitatea Craiova își continuă seria victoriilor. Marinos Ouzounidis e mulțumit doar de rezultat

Andrei Ivan a înscris golul victoriei cu FC ArgeșFoto: sportpictures.eu

Câștigătoare a Supercupei României, în urmă cu o săptămână, Universitatea Craiova a debutat cu un succes și în ediția 2021/2022 a Ligii 1, trecând cu 1-0 de FC Argeş, într-un meci disputat pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie. Unicul gol a fost marcat de Ivan, în minutul 55.

Antrenor principal al formației gazdă, Marinos Ouzounidis s-a declarat mulțumit doar de rezultat: „Din acest joc reţin doar cele trei puncte. Am jucat fără răbdare. Am încercat să atacăm dintr-o pasă-două. Nu acesta este jocul pe care îl dorim. Nu ştiu, poate că pe jucători e o presiune mai mare. Avem calitate ca echipă. Dar, OK, a fost primul meci. Avem ceva probleme cu unii jucători. Nu au ritm. Avem nevoie de ceva mai mult timp. Nu am jucat cum ne dorim. Este nevoie de timp pentru ca unii jucători să-şi găsească ritmul”.Pentru Universitatea Craiova, acest meci a fost ultima repetiție înaintea debutului în preliminariile Conferinței Europene. Formația alb-albastră va juca joi, 22 iulie, cu echipa albaneză Laci, care a trecut (0-1 și 3-0) în primul tur preliminar de Podgorica (Muntenegru).Într-un alt meci disputat astăzi, la Mediaș, Gaz Metan Mediaş s-a impus cu 1-0 în fața promovatei CS Mioveni. Golul a fost marcat de Chamed, în minutul 14, dintr-un penalty acordat pentru un henţ în careu. În minutul 77, de la Gaz Metan a fost eliminat Yuri pentru o intrare dură la Blănaru.Universitatea Craiova - FC Argeş 1-0A marcat: Ivan (min. 55)Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Constantin, Vătăjelu (Bancu, 37) – Mateiu, Nistor – Câmpanu (Baiaram, 74), Cicâldău, Ivan (Screciu, 83) – Koljic (Markovic, 83). Antrenor: Marinos OuzounidisFC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Boldor, Muşat – Isfan, Şerban (Viana, 87), Meza Colli, Cr. Tănase (Dumitraşcu, 62) – Palic (Teles, 74) – Lupeta. Antrenor: Andrei PrepeliţăArbitru: Horia Gabriel Mladinovici