Unicul derby s-a terminat indecis. Steaua și Dinamo au remizat, 1-1

Steaua-Dinamo s-a terminat 1-1Foto: captură Digi Sport

Meciul dintre Steaua și Dinamo, supranumit eternul sau unicul derby din fotbalul românesc, s-a jucat sâmbătă seară, 20 august, pe Arena Națională. Încleștarea dintre echipele bucureștene a ajuns la episodul cu numărul 165 și s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Meciul a început furtunos și după doar 11 minute de joc, Dorin Rotariu a deschis scorul pentru dinamoviști, după ce a reluat cu capul spre poartă. Mingea a trecut pe sub Niță, portarul Stelei. Doar șase minute mai târziu, în minutul 17, William De Amorim a marcat pentru steliști din afara careului. Primele 20 de joc au fost mai palpitante, dar apoi, ambele echipe au așteptat un moment decisiv, care însă nu a mai apărut.

Spre sfârșitul partidei, în minutul 88, Steliano Filip a primit roșu direct după o intrare la Adi Popa, iar Dinamo a jucat ultimele faze cu un om în minus.

Suporterii dinamoviști au fost dezamăgiți că nu au fost lăsați să intre pe stadion cu vestele albe pregătite pentru un moment artistic în tribune. Organizatorii au decis să-i lase doar cu fulare și eșarfe.