Unai Simon vrea să câștige Euro. Contestat de mulți, portarul a fost eroul Spaniei în „sfertul” cu Elveția

Simon a fost declarat jucătorul meciului cu ElvețiaFoto: Guliver / GettyImages

Egale, 1-1, după 120 de minute, Spania și Elveția au executat lovituri de departajare. Ibericii au ratat al 6-lea penalty la rând (!), în ultimele partide, dar au revenit și s-au impus cu 3-1.

Iar eroul disputei a fost Unai Simon (24 de ani), care a apărat șuturile lui Schar și Akanji. „Am meritat să ne calificăm. Trebuie să uităm erorile noastre. Contra lui Betis (n.r. - în „sferturile” Cupei Regelui)  am apărat două lovituri. De când eram copil mai param câte una. În semifinale, trebuie să jucăm în aceeași manieră, focalizați pe victorie. Trebuie să câștigăm acest Euro”, a spus cel care a câștigat titlul continental U19, în 2015, fără să apere vreun minut, și pe cel U21, în 2019, evoluând doar în partida cu Italia. În plus, portarul lui Bilbao a fost inclus și în lotul olimpic al Spaniei.Spania - Elveția 1-1 (1-3 la loviturile de departajare)Au marcat: Zakaria (min. 8 - autogol), respectiv Shaqiri (min. 68)Au transformat loviturile de departajare: Olmo, Moreno şi Oyarzabal, respectiv GavranovicSpania: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (Alcantara , 112), Alba - Koke (Llorent, 90), Busquets, Pedri (Rodri, 119)- F. Torres (Oyarzabal, 91), Morata (Moreno, 55), Sarabia (Olmo, 46). Selecţioner: Luis EnriqueElveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez, Freuler, Zakaria (Schaar, 102) - Widmer (Mbabu, 101), Shaqiri (Sow, 82), Zuber (Fassnacht, 90)- Embolo (Vargas, 23), Seferovic (Gavranovic, 82). Selecţioner: Vladimir PetkovicArbitru: Michael Oliver (Anglia)Euro 2020Sferturi de finalăElveția - Spania 1-1 (1-3 după loviturile de departajare)Belgia - Italia 1-2Cehia - Danemarca 2-1Ucraina - Anglia 0-4Semifinale6 iulie 22.00: Italia - Spania7 iulie22.00: Anglia - DanemarcaFinala 11 iulie22.00NR - Toate partidele vor fi în direct la Pro TV