Unai Simon, eroul Spaniei. Ibericii s-au impus la lovituri de departajare în fața Elveției

Unai Simon a apărat două lovituri de departajareFoto: EPA-EFE

Echipa de fotbal a Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal 2020. Ibericii au trecut (3-1) de Elveţia la loviturile de departajare. Spania va întâlni în semifinale, în 6 iulie, pe învingătoarea „sfertului” Italia - Belgia programat astăzi, la ora 22.00 (în direct la Pro TV).

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirlor, rezultatul a fost egal, 1-1. Spania a deschis scorul prin autogolul lui Zakaria, din minutul 8, în timp ce pentru Elveţia a egalat prin Shaqiri (min. 68). Din minutul 78, Elveţia a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Freuler.La loviturile de departajare, Busquets a trimis în stâlpul porții, iar Gavranovic a transformat (0-1). Apoi Olmo a restabilit egalitatea (1-1). Iat din acel moment Elveția a ratat trei lovituri! Simon a apărat șuturile lui Schaar și Akanji. Hernandez a ratat și el, însă Vargas a trimis peste transversală... Spania a transformat prin Moreno şi Oyarzabal, asigurându-și astfel calificarea în semifinale (3-1). Ovidiu Haţegan a fost arbitru de rezervă la acest meci. Au evoluat formațiile: Spania: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (Alcantara , 112), Alba - Koke (Llorent, 90), Busquets, Pedri (Rodri, 119)- F. Torres (Oyarzabal, 91), Morata (Moreno, 55), Sarabia (Olmo, 46). Selecţioner: Luis EnriqueElveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez, Freuler, Zakaria (Schaar, 102) - Widmer (Mbabu, 101), Shaqiri (Sow, 82), Zuber (Fassnacht, 90)- Embolo (Vargas, 23), Seferovic (Gavranovic, 82). Selecţioner: Vladimir PetkovicArbitru: Michael Oliver (Anglia)

Euro 2020Sferturi de finalăAstăziElveția - Spania 1-1 (1-3 la lovituri de departajare)Ora 22.00: Italia - Belgia

MâineOra 19.00: Cehia - DanemarcaOra 22.00: Anglia - Ucraina

SemifinaleMarți, 6 iulieOra 22.00: Sfert 2 - SpaniaMiercuri, 7 iulieOra 22.00: Sfert 4 - Sfert 3