Ultima transpiraţie înainte de vacanţă

Tricolorii joacă azi, de la 20:30, cu Finlanda, la Ploieşti, singurul amical care îi mai desparte de plajele mult aşteptateFOTO: Sportpictures.eu

România nu are vreun obiectiv anume înaintea acestui ultim amical pre-vacanţă, cel puţin nu unul cu efect imediat. Cosmin Contra va utiliza o echipă experimentală, cu jucători tineri şi dornici de afirmare, dar şi cu Bogdan Lobonţ, care va prinde ultimele minute sub tricolor.

Victoria cu Chile n-a avut glorie şi, aşa cum e obişnuit românul, nu ne interesa decât dacă am fi pierdut, moment în care mai puteam scuipa ceva venin spre Casa Fotbalului şi spre echipa naţională. Cum a ieşit bine, suntem obligaţi să ne îndreptăm atenţia spre Finlanda, un adversar din lumea a treia a acestui sport, dar unde am cam ajuns şi noi de ceva vreme. Va fi un meci de adio pentru “Pisică”, portarul în vârstă de 40 de ani care şi-a anunţat retragerea din activitate. În rest, doar nou veniţii mai pot avea ceva chef de acest meci. Nicuşor Stanciu e cu gândul la luna de miere după ce s-a căsătorit imediat după jocul cu Chile. Budescu şi restul steliştilor au şi ei deja acontate sejururi exotice pentru a-şi linge rănile după pierderea titlului.

E meciul de retragere al lui Lobonţ

Nu în ultimul rând, oameni ca Mitriţă, Băluţă, Deac sau Ţucudean au bagajele făcute pentru o vacanţă în care vor merge cu roamingul activat, în caz că-i sună cineva pentru un transfer în străinătate. Vor juca intens mulţi care ştiu că în alte condiţii primesc cu greu telegrame de convocare, iar Cristi Manea e unul dintre ei. “Pot să vă spun că am dat sută la sută la fiecare antrenament și suntem pregătiți să înfruntăm Finlanda. Ne așteaptă un meci foarte greu, este o echipă tipic nordică, de aceea cred că va fi un meci asemănător cu cel împotriva Suediei”, a declarat fundaşul CFR-ului în cadrul conferinței de presă premergătoare partidei. ”Sper ca la meciul cu Finlanda să vedem un joc mai consistent, apropiat de cel din meciul cu Suedia, pentru că echipa Finlandei este un pic asemănătoare ca joc și mentalitate”, a spus și selecționerul Cosmin Contra.

Bogdan Lobonţ va fi şi el introdus pe teren măcar câteva minute pentru un adio cum se cuvineFOTO: Sportpictures.eu