Turan Arda riscă o suspendare de trei luni după ce a aruncat cu gheata spre arbitru. Ronaldo a luat doar două meciuri pentru câţiva pumni împărţiţi

În Islam, religia fotbalistului turc, aruncarea pantofului spre cineva reprezintă cel mai mare gest de umilireFoto: Arhiva personală

Returul din Cupa Regelui dintre Atletico Madrid şi Barcelona, scor 2-3, a fost foarte tensionat şi plin de incidente pornite de la deciziile proaste ale arbitrilor.

Din cauza unui penalty neacordat gazdelor, Torres, Mascherano şi Neymar s-au luat la bătaie la pauză, pe tunelul ce duce la vestiare, Gabi, căpitanul madrilenilor, a fost eliminat, iar Turan Arda a făcut un gest urât, aruncând cu gheata spre un arbitru asistent. Lucrurile s-au încheiat până la urmă bine, Barcelona s-a calificat în sferturi, dar şocul cel mare abia acum a venit. Se pare că Federaţia din Spania doreşte să-l suspende pe turcul lui Atletico pentru trei luni, o pedeapsă mult prea dură, crede toată lumea. Suporterii fac chiar o comparaţie şi acuză de rea credinţă comisiile fotbalului iberic, aceleaşi care pentru pumni în gură şi picioare în coaste l-au suspendat pe Cristiano Ronaldo doar două meciuri după partida de la Cordoba.

Turan Arda nu l-a nimerit pe asistentul Jesus Gil, dar tot riscă o suspendare record

Poate un cuvânt greu de spus în suspendarea lui Turan Arda îl are şi factorul religios. În Islam, religia lui Arda, aruncarea cu pantoful spre cineva este cel mai mare gest de umilire pe care îl poţi face, şi probabil asta a încercat jucătorul când şi-a aruncat gheata spre asistentul Jesus Gil.