Şumudică, isteric după furtul cu Galatasaray

Marius ȘumudicăFoto Click!

Iarna nu-i ca vara nici în Turcia, iar Marius Şumudică poate să constate asta pe pielea lui. După ce a încheiat turul cu o înfrângere pe teren propriu, 0-1 cu Malatya, Kayseri a început returul la fel, 1-3 cu Galatasaray. La ultimul eşec au contribuit însă şi oamenii care trebuiau să împartă dreptatea egal, iar asta l-a scos din minţi pe antrenor.

Eren Derdiyok a rezolvat partida în primele 20 de minute, când a marcat o dublă frumoasă şi a adus tăcerea pe Kadir Has Şehir. Golul care a deschis scorul a fost însă marcat dintr-un offside evident, iar centralul Cüneyt Çakir, arbitru de Liga Campionilor şi cel mai bun din Turcia, a mai pus şi el sare pe rană neacordând un penalty clar pentru Kayseri după momentul când Bulut redusese din diferenţă şi se spera la egalare. S-a terminat până la urmă 3-1 pentru Galata, după ce Garry Rodrigues a mai înscris o dată pentru “lei”, în prelungiri, dar la final s-a dezlănţuit iadul. Într-o portugheză aproape perfectă, învăţată în perioada sa la Funchal, Şumudică a dat un interviu ca la Astra, ţipând la ziarişti, acuzând arbitri şi cerând să fie respectat. “Au fost două greșeli mari. Un metru ofsaid și se face 0-1. Nu e posibil! Fault la Umut, uite demonstrația, a văzut o țară întreagă! Cum nu a văzut? Este cel mai bun arbitru din Turcia! Cum să nu vezi așa ceva? Până acum nu am vorbit, dar nu pot să mai tac din gură. Vreau să fiu respectat, nimic mai mult”, a spus tehnicianul român. După ultimele două înfrângeri, Kayseri a rămas pe 6, la egalitate de puncte cu Trabzon şi Goztepe. La Galatasaray a surprins titularizarea lui Iasmin Latovlevic, iar Şumudică a început din primul minut cu Lung şi Săpunaru.