Ştefan Radu a bifat meciul cu numărul 400 pentru la Lazio Roma

Radu Ștefan luptă pentru minge cu Choupo-MotingFoto: Guliver / GettyImages

Titular la Lazio Roma în partida disputată cu Bayern Munchen (1-2), în optimile de finală ale ediției 2020/2021 a Ligii Campionilor, Ștefan Radu (34 de ani) a a bifat meciul cu numărul 400 pentru formația din capitala Italiei. Românul a văzut un cartonaş galben în minutul 26.

Arbitrată de Istvan Kovacs, disputa de la Munchen a fost adjudecată de campioana en titre a Europei prin golurile înscrise de Lewandowski (min. 33 - penalty) şi Choupo-Moting (min. 73). Pentru Lazio a marcat Parolo (min. 82). Integralist, Ștefan Radu a disputat cu această ocazie meciul său cu numărul 400 la Lazio, în toate competițiile. În 6 ianuarie trecut, el a devenit fotbalistul cu cele mai multe prezenţe în Serie A din istoria echipei Lazio, bifând partida cu numărul 320. Născut la București, în 22 octombrie 1986, Ștefan Radu a evoluat în carieră pentru Dinamo București (2004-2008) și Lazio Roma (din 2008). Pentru formația din capitala României el a disputat 61 de partide, marcând și două goluri. Radu a fost campion cu Dinamo în 2007, câștigând Cupa și Supercupa României în 2005. Cu Lazio a cucerit Cupa Italiei în 2009, 2013 și 2019, respectiv Supercupa Italiei în 2009, 2017 și 2019. Internațional U17, U19 și de tineret, el a disputat 13 meciuri pentru prima reprezentativă.Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, de la ora 13.00.

Liga Campionilor  - optimi de finală

Marți, 16 martieReal Madrid - Atalanta Bergamo 3-1 (1-0 în tur)Manchester City - Borussia Moenchengladbach 2-0 (2-0 în tur)Miercuri, 17 martieBayern Munchen - Lazio Roma 2-1 (4-1 în tur)Chelsea Londra - Atletico Madrid 2-0(1-0 în tur)

Meciuri disputateParis Saint-Germain - FC Barcelona 4-1 și 1-1FC Liverpool -  Leipzig 2-0 și 2-0Borussia Dortmund - FC Sevilla 3-2 și 2-2Juventus Torino - FC Porto 1-2 și 3-2