Steaua e aproape campioană, după 3-0 cu Braşov

Latovlevici a marcat un gol fabulos cu FC Braşov. (Foto: AFP)

Steaua a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa FC Braşov şi este aproape campioană cu cinci etape înainte de finalul sezonului.

Meciul s-a jucat fără spectatori în peluze, ca urmare a unei sancţiuni decise de Comisia de Disciplină a FRF după meciul Stelei cu Dinamo, din Cupa României.

Suporterii stelişti au afişat un banner cu mesajul: "Peluze închise, interdicţii şi câte vor mai fi... Mereu lângă echipă, nu ne puteţi opri". Fanii stelişti au aprins mai multe torţe.

Golurile au fost marcate de Latovlevici '43, Chipciu '76 şi Szukala '87.

1-0: Latovlevici a şutat de la 25 de metri în dreapta lui Iacob. Mingea a lovit bara înainte de a intra în poartă.

2-0: Popa a pasat de pe partea dreaptă până la Chipciu, care a reluat din şapte metri în poarta lui Iacob.

3-0: Szukala a reluat cu capul în plasă de la 4 metri la colţul scurt, după o centrare din corner a lui Keşeru.

În minutul 61, portarul braşovean Florin Iacob a apărat un penalti executat de Stanciu. Lovitura de la 11 metri a fost acordată de centralul George Găman pentru un fault în careu al lui Străuţ la Chipciu.

FC Braşov a rămas în inferioritate numerică în minutul 84, când Marius Constantin a fost eliminat pentru semne obscene la adresa fanilor Stelei.

Steaua: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Sânmărtean - Ad. Popa, Prepeliţă (Stanciu '38), Tănase (Keşeru '64) - Chipciu (Piovaccari '79). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Braşov: Iacob - Străuţ, M. Constantin, Machado, Serginho - Vagner (Szekely '58), Mateiu, Madeira, Aganovici (Surdu '73) - A. Cristea (Fonseca '63), Grigorie. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Pintilii '41, Ad. Popa '80, Szukala '88 / Străuţ '60, Madeira '63.

Cartonaş roşu: M. Constantin '84.

Arbitri: George Găman (central) - Vasile Marinescu, Dragoş Iliescu (asistenţi) - Cătălin Buşi, Dragoş Teodor (adiţionali) - Romică Bîrdeş (rezervă).

Observatori: Romulus Chihaia, Victor Berbecaru.

La partida disputată pe stadionul Steaua au asistat 4.948 de spectatori.