Spectatorii de pe stadionul din Copenhaga l-au omagiat pe Christian Eriksen

Fanii fotbalului sunt alături de EriksenFoto: Guliver / GettyImages

Găzduită de stadionul din Copenhaga, partida dintre Danemarca și Belgia, contând pentru Grupa B de la Campionatul European de fotbal, s-a întrerupt în minutul 10. Jucătorii, oficialii și spectatorii prezenți în arenă au aplaudat timp de câteva zeci de secunde.

În tribunele populate atât de fanii danezi, cât și belgieni s-au întinse mai multe bannere cu mesaje ce i-au fost dedicate. „Toată Danemarca este cu tine, Christian!”, se putea citi pe una dintre ele. Această manifestare de simpatie a fost provocată de faptul că Eriksen a suferit un stop cardiac în minutul 43 al meciului cu Finlanda (0-1), de duminică. Campion cu Inter Milano, luna trecută, danezul este prețuit în lumea fotbalului. El se află acum sub observație la un spital aflat în vecinătatea arenei pe care își dispută Danemarca meciurile la Euro 2020. La pauză, Danemarca are 1-0 în fața Belgiei prin golul înscris de Yussuf Poulsen, în minutul 2.