Spaniolul Ruben de la Barrera, prima victorie în Liga 1

Ruben de la Barrera a câștigat primul meci în calitate de antrenor la ViitorulFOTO: Sportpictures.eu

FC Viitorul Constanța a învins cu scorul de 4-1 pe Astra, în etapa a cincea a Ligii 1. A fost prima victorie în Liga 1 pentru antrenorul spaniol al formației, Ruben de la Barrera (35 de ani).

Ibericul era foarte fericit de rezultat și joc: “Cu siguranţă o seară mare, am marcat multe goluri. Am văzut cam ce încercăm să jucăm. Rezultatul este consecinţa jocului. În repriza a doua adversarii au presat mai mult. Am avut ocazii şi atunci, am înscris un singur gol. Suntem foarte fericiţi că am reuşit să obţinem victoria”, a spus De la Barrera după partidă. Până acum, Viitorul obținuse două remize în patru meciuri, iar jocul formației de la malul mării nu convinsese deloc. În schimb, contra Astrei, Gabi Iancu și coechipierii săi s-au descătușat. De altfel, căpitanul echipei a reușit prima ”dublă” personală din acest campionat, semn că prelungirea contractului cu Viitorul și scăparea de ratarea transferului în Qatar l-a eliberat. Celelalte două goluri au fost marcate de Luckassen şi Măţan. Pentru Astra a înscris Alibec, din penalty.