Spania – Elveţia, în finala Campionatului European de tineret

Spania a trecut, la Viborg, cu scorul de 3-1 după prelungiri, de Belarus. Golurile învingătorilor au fost marcate de Adrian Lopez '89, '105 şi Jeffren '113, în timp ce pentru învinşi a înscris Voronkov, în minutul 38. Elveţia a învins, la Herning, cu scorul de 1-0 după prelungiri, Cehia. Unicul gol al întâlnirii a fost reuşit de Mehmedi, în minutul 114. Finala Euro-2011 de tineret, dintre Spania şi Elveţia, va avea loc sâmbătă, de la ora 21.45, la Aarhus. Atât Spania, cât şi Elveţia şi-au câştigat dreptul de a participa la Jocurile Olimpice. Finala golgheterilorSpania şi Elveţia, finalistele de la Campionatului European de tineret, dau şi golgheterii acestei competiţii. Pe primul loc se află spaniolul Adrian Lopez, cu cinci reuşite în timp ce poziţia a doua este ocupată de elveţianul Admir Mehmedi, autor a trei goluri. La 23 de ani, Adrian Lopez este titular de drept la Deportivo la Coruna. De altfel, el a şi fost golgheterul echipei, cu opt reuşite. El are o cotă de piaţă de 3,5 milioane de euro. Admir Mehmedi are 20 de ani şi evoluează la FC Zurich din 2008. În 66 de meciuri, atacantul a marcat de 16 ori. El are şi o prezenţă în naţionala Elveţiei. Conform celor de la transfermarkt.de, Amir are o cotă de piaţă de 1,3 milioane de euro.