Seară neagră pentru Florin Andone. Românul, cel mai slab de pe teren

Florin Andone

Titular în deplasarea cu Tottenham (0-1), atacantul lui Brighton a fost cel mai slab jucător al lui Brighton.

Meciul de marți seară contra lui Tottenham a fost un prilej excelent pentru Florin Andone de a-și etala calitățile împotriva unei echipe de top, proaspăt calificată în semifinalele Ligii Campionilor. Disputa de pe noul stadion al celor de la Spurs a fost însă una de coșmar, atât pentru Brighton cât și pentru internaționalul nostru. „Pescărușii” au pierdut un punct de aur în lupta pentru evitarea retrogradării, fiind învinși cu 1-0 cu un gol marcat în minutul 88 de danezul Eriksen. Andone n-a prins pe teren această reușită, el fiind schimbat de antrenorul Hughton în minutul 64, după o prestație ambițioasă, dar palidă. Presa din Albion l-a taxat pe vârful de 26 de ani, considerat marea dezamăgire din tabăra oaspeților. Florin Andone nu s-a remarcat decât printr-un cartonaș galben încasat în prima repriză, precum și prin nervozitatea de care a dat dovadă în momentul schimbării. Ultimele trei etape din Premier League vor fi de foc pentru Brighton, în duel direct cu galezii de la Cardiff (aceștia au trei puncte în minus) pentru evitarea retrogradării. Echipa lui Andone e dezavantajată de program, urmând să joace acasă cu Arsenal și în deplasare cu Manchester City, dar e ajutată de golaverajul net mai bun față de Cardiff City în caz de egalitate de puncte.