Șahtior a pierdut cu ultima clasată, echipa lui Mircea Lucescu s-a detașat la 7 puncte

Mircea Lucescu a readus-o pe Dinamo Kiev pe locul 1 în UcrainaFoto: Guliver / GettyImages

Etapa cu numărul 19 din prima ligă de fotbal a Ucrainei a fost una cu noroc pentru formația lui Mircea Lucescu. Victorioasă, Dinamo Kiev a mărit la 7 puncte avansul pe care îl are în fruntea clasamentului față de Șahtior Donețk.

Oamenii lui „Il Luce” s-a impus cu 3-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, în fața lui Ruh Lvov. Au marcat Karavaev (min. 59, 90+1) și Sidcley (min. 86), ambii fiind introduși pe teren după pauză, în locul lui Rodrigues (min.46), respectiv a lui Șaparenko (min. 81). În minutul  10, De Pena (Dinamo Kiev) a ratat un penalty.Într-un alt meci al rundei, marea rivală la titlu Şahtior Doneţk a fost învinsă cu 3-2 (1-1) pe terenul lui FC Lvov. Ultima clasată înaintea acestei etape și-a asigurat victoria prin golurile lui Tavares (min. 24), Nich (min. 48) și Șina (min. 73), în timp ce oaspeții au înscris prin Solomon (min. 30 și 56). În urma acestor rezultate, Dinamo Kiev se află pe locul 1, cu 46 de puncte, fiind urmată de Şahtior (39 de puncte) și Zoria Lugansk (32 de puncte şi un meci mai puţi)n. Ruh Lvov a coborât pe locul 14, ultimul, cu 13 puncte, iar FC Lvov a urcat pe locul 12, cu 15 puncte.