Ruşine istorică pentru Messi? Argentina se face de râs la Copa America

Leo Messi, aproape de eliminare de la Copa America

Argentina e la un pas să rateze sferturile Copei America, o premieră negativă în actualul format al competiţiei.

Nimic nu se leagă pentru Argentina lui Messi la turneul final al continentului sud-american. „Pumele” au un singur punct după două meciuri şi se apropie de o catastrofă.

Să intri în primele opt echipe din cele 12 care participă la Copa America ar trebui să fie o simplă formalitate pentru o naţională condusă de inegalabilul Leo Messi. Iată însă că naţionala Argentinei se încăpăţănează să scrie o pagină neagră din istoria sa. După 0-2 în meciul de debut cu Columbia, „pumele” s-au chinuit teribil cu Paraguay (1-1, gol Messi din penalty) şi ocupă ultimul loc într-o grupă din care mai fac parte invitaţii din Qatar. Atât argentinienii cât şi au asiaticii au un singur punct şi se vor întâlni duminică în meci direct pentru a forţa calificarea în sferturi, direct (de pe locul doi) sau graţie rezultatelor din celelalte grupe (de pe locul trei). Chiar şi cu o victorie contra qatarezilor, în cazul în care Paraguay bate o Columbie deja calificată, Argentina va aştepta terminarea tuturor celor trei grupe pentru a afla dacă intră în sferturi ca una dintre cele două echipe de pe locurile trei cu cel mai bun punctaj. „E o situaţie dificilă, ar fi o nebunie să nu mergem mai departe”,a  recunoscut starul Leo Messi. Ultima dată când Argentina n-a trecut de grupe la Copa America a fost în 1983, dar atunci mergea mai departe în semifinale doar prima clasată.