Românii sunt aşi în Liga Campionilor. Toţi s-au calificat în play-off

Românul n-a fost inspirat la scorul de 2-1, când putea egala din lovitură de la 11 metri. Francezii au câştigat până la urmă cu 3-1Foto Click!

Marţi seara s-au jucat cinci partide retur din al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor, iar câţiva conaţionali au fost implicaţi direct cu echipe de club din străinătate.

La Tibilisi, Dinamo Zagreb, cu Alexandru Măţel pe teren a doua repriză, a câştigat cu 1-0 şi, după ce câştigaseră şi în Croaţia cu 2-0, s-a calificat în play-off fără probleme. Ceva mai multe emoţii au avut însă cei trei români de la Ludogoreţ Razgrad. Moţi, Keşeru şi Prepeliţă, doar primii doi fiind însă folosiţi, au avut o partidă infernală la Belgrad, cu Partizan. S-a plecat de la acel 2-2 din Bulgaria, iar în Serbia a fost tot 2-2, fapt pentru care s-a trecut la prelungiri. În extra-time, cu om în minus, cei de la Ludogoreţ au marcat însă de două ori şi merg şi ei la un pas de grupele Ligii Campionilor. O mare bombă a fost detonată însă în Cipru, la Nicosia. APOEL a pierdut cu 2-1 în Norvegia, în faţa lui Rosenborg, iar acasă n-a reuşit să marcheze în primele 90 de minute. Când nimeni nu se mai aştepta, în primul minut de prelungiri, ciprioţii au deschis scorul. Nu s-a încheiat însă 1-0, deşi era scor de calificare, ci un incredibil 3-0, pentru că APOEL a mai înscris de două ori, în minutul 90+6 şi 90+9.

Tot surpriză a fost şi în Irlanda, unde Dundalk a întors înfrângerea cu 1-0 de la BATE Borisov, şi după 3-0 pe teren propriu s-a calificat în premieră în play off-ul Ligii Campionilor. Nu în ultimul rând, Viktoria Plzen, campioana Cehiei, a fost la un pas de dramă în Azerbaidjan. După 0-0 acasă, Qarabaq i-a condus cu 1-0 aproape tot meciul, dar golul înscris de Plzen în final i-a calificat mai departe.