România a remizat cu Norvegia, 1-1. Copiii, singurii care au impresionat

Copiii au încurajat din primul până în ultimul minut naționalaFOTO: Sportpictures.eu

29.854 de copii au plecat marți seară răgușiți, dar triști de pe Arena Națională, după ce România a ratat în prelungiri victoria cu Norvegia. Scorul final a fost 1-1.

Partida cu nordicii se anunța dificilă, dar ce am văzut pe teren a fost un adevărat coșmar. Norvegienii au dominat, dar din fericire au demonstrat că degeaba ajungi lejer în careul advers dacă nu reușești să finalizezi. Încurajați de zecile de mii de glasuri cristaline din tribune, românii au pornit de câteva ori pe contraatac, dar golul a picat când nimeni nu putea anticipa asta, mai ales după ce Pușcaș a ratat în minutul 52 un penalty ușor acordat. Era minutul 61 când Mitriță a interceptat o degajare a portarului advers, a pătruns și a șutat imparabil de la 20 de metri. Numai că, dacă până acum prelungirile ne ajutau, de dat aceasta ele ne-au îngropat, Sorloth egalând cu capul, de lângă Benzar, în minutul 90+2. În urma acestei victorii, șansele de calificare ale României sunt minime, deoarece Suedia a terminat la egalitate cu Spania, 1-1. Astfel, ”tricolorii” sunt obligați să bată Suedia la București și să scoată un egal cu Spania, în deplasare.