Real Madrid a pierdut din nou acasă, antrenorul Zidane își pune cenușă în cap

Zinedine Zidane ar putea plăti scump pentru sezonul slab al Realului din MadridFoto: Guliver / GettyImages

Real Madrid n-a tras prea multe învățăminte din eșecul (0-1) suferit în weekend, pe teren propriu, cu Cadiz, nou-promovată în LaLiga. Evoluând pe teren propriu, miecuri seara, formația iberică s-a înclinat (2-3) în fața lui Șahtior Donețk, în prima etapă a fazei grupelor ediției 2020/2021 a Ligii Campionilor. În aceeași grupă B, Borussia M'Gladbach a scos un egal (2-2) pe terenul lui Inter Milano.

Lipsită de Ramos, Odriozola, Carvajal (accidentați) și Nacho (păstrat în rezervă), Real Madrid a fost pusă în dificultate de o campioană a Ucrainei cu un lot decimat de noul coronavirus (au lipsit Taison, Alan Patrick, Junior Moraes, Kovalenko, Stepanenko, Ismaili, Konoplianka, Matvienko și Kritsov). Și pentru prima dată de când participă la C1, gruparea iberică s-a văzut condusă la pauză cu un incredibil 3-0! Iar dacă Tete (min. 29) și Solomon (min. 42) au sancționat apărarea visătoare a madrilenilor, în minutul 33 Varane și-a înscris în propria poartă... Ibericii au revenit după pauză, reducând diferența prin golurile lui Modric (min. 54) și Vinicius Junior (min. 59), însă n-au izbutit să scoată măcar un egal. E adevărat, în minutul 90+2, un gol marcat de Valverde nu a fost validat, după consultarea VAR, din cauza unui ofsaid în care s-a aflat Vinicius.  După meci, antrenorul formaţiei Real Madrid, Zinedine Zidane, a declarat că este responsabil pentru acest eșec: „Am greşit la primul gol. Ne-a lipsit încrederea. A fost un meci slab şi o seară proastă. Sunt antrenor şi este de datoria mea să găsesc soluţii. În această seară nu am găsit-o, dar sunt capabil să rezolv problema. Eu sunt responsabilul. Îmi pare rău pentru jucători. A fost un meci slab şi nu meritau asta. Trebuie să ne revenim, să pregătim meciul cu FC Barcelona cu cea mai mare concentrare şi să avem o evoluţie foarte bună, pentru că suntem capabili de acest lucru".