Real Madrid a câştigat Supercupa Europei. Sevilla, al treilea rateu la rând

Ramos şi compania au fost de departe cea mai bună echipă a continentului în 2016Foto: AFP

Supercupa Europei s-a disputat în acest an pe Lerkendal Stadion, din Trondheim, Norvegia, sub semnul absenţelor.

La Real Madrid n-au putut participa Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Toni Kroos şi Pepe, încă în vacanţă după un Euro 2016 greu, iar Sevilla a atacat pentru prima dată în ultimii ani un trofeu fără antrenorul Unai Emery, plecat la PSG. Totuşi, partida a fost spectaculoasă, ca de obicei, iar madrilenii s-au impus în a treia finală consecutivă 100% spaniolă. A fost 3-2, după prelungiri, cu trupa blanco punctând de două ori la mustaţă. Scorul a fost deschis pentru Real de Marco Asensio, în minutul 21, dar Vasquez a egalat pentru Sevilla cu câteva minute până în pauză. Apoi, Konoplyanka a transformat un penalty în minutul 72, iar Sevilla părea să pună în sfârşit mâna pe acest trofeu. N-a fost să fie, pentru că Ramos a egalat în minutul 90+3 şi a trimis partida în prelungiri. Cu om în plus după elimimarea lui Kolodziejczak, Real a fost mai bună, dar chiar şi aşa meciul mergea spre loteria penalty-urilor. Madrilenii au ucis totul cu un minut înainte de final, 119, când cei doi antrenorii îşi făceau deja planuri pentru executanţi. Killer a fost Carvajal, care a luat o acţiune pe cont propriu şi a închis meciul.

Astfel, Real Madrid câştigă a doua Supercupă a Europei în trei ani, iar Sevilla, o specialistă a Ligii Europa, se transformă într-o ghinionistă a acestei competiţii. A jucat  cinci în toată istoria ei şi a pierdut patru dintre ele, dintre care ultimele trei în 2014, 2015 şi 2016.