Răzvan Marin, execuție impecabilă în meciul PAOK - Ajax

Răzvan Marin primește ultimele sfaturi de la antrenorul Erik ten HagFoto: EPA-EFE

Intrat pe teren în minutul 82 al meciului PAOK - Ajax 2-2, mijlocașul român Răzvan Marin a fost la un pas de gol

Unul dintre cele mai interesante dueluri din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor s-a desfășurat marți seară, la Salonic. Acolo unde PAOK și Ajax Amsterdam au terminat la egalitate, 2-2.Disputa dintre campioanele Greciei și Olandei a fost echilibată, cele două formații împărțindu-și perioadele de dominare. Batavii au deschis scorul în minutul 10, prin Ziyech, însă elenii au revenit trecând în avantaj prin golurile marcate de Akpom (min. 32) și Matos (min. 39). Pe final, Ajax a reușit egalarea prin Huntelaar (min. 57), fiind aproape de victorie. Și nu oricum, ci la o lovitură liberă pe care Răzvan Marin a executat-o impecabil și la care portarul Paschalakis a avut o paradă de zilei mari. „I-a lipsit puţin să îl imite pe Schöne din meciul cu Real”, a comentat cotidianul ”De Telegraaf”.Cu acest prilej, internaționalul român de 23 de ani a disputat primul meci european în tricoul lui Ajax după ce a cucerit Supercupa Olandei și a debutat în campionat în meciul cu Vitesse (2-2) de la Anhem. Criticat de Van Basten pentru o eroare din acest ultim meci, apărat de căpitanul Tadic, Marin a intrat pe teren în minutul 82 al întâlnirii din Grecia.De data aceasta, Ajax a înregistrat un nou rezultat de egalitate din cauza jocului practicat în a doua jumătate a primului mitan. Atunci când le-a permis grecilor să preia conducerea. Tocmai de aceea antrenorul  Erik ten Hag a acuzat erorile comise de jucătorii săi în acea perioadă: „La pauză, le-am cerut jucătorilor să-şi respecte poziţiile în teren. Să nu mai schimbăm planul stabilit. Nu doar Blind şi Mazraoui au greşit la goluri, ci mulţi alții care nu au acoperit spaţiile”.Returul disputei Ajax - PAOK e programat la Amsterdam, în 13 august.