Răzvan Lucescu, în finala mică la Mondialul Cluburilor

Răzvan Lucescu

După eşecul cu Flamengo (1-3), Al-Hilal va juca sâmbătă pentru medaliile de bronz la competiţia din Qatar.

N-a lipsit mult ca jucătorii lui Răzvan Lucescu de la Al-Hilal să producă marea surpriză în prima semifinală la Campionatul Mondial al Cluburilor, turneu rezervat campioanelor celor şase confederaţii. Contra celei mai bune echipe din America de Sud, brazilienii de la Flamengo, Al-Hilal a condus cu 1-0 la pauză, dar s-a prăbuşit în repriza secundă, când a primit trei goluri, ultimele două pe final de meci (în minutele 78 şi 81) ,,Am făcut o performanţă fantastică şi sunt mândru de echipa mea. Ar fi trebuit să mai înscriem în prima repriză la şansele pe care le-am avut. Apoi, Flamengo a marcat trei goluri din trei ocazii, nu-mi amintesc să fi avut alte şanse de gol”, a declarat Răzvan Lucescu. Mondialul Cluburilor nu s-a încheiat însă pentru Al-Hilal, campioana Asiei urmând să joace sâmbătă, în finala mică, împotriva pierzătoarei din duelul Liverpool – Monterrey, meci care se va disputa astăzi. ,,Trebuie să rămânem concentraţi pentru a termina competiţia pe un loc cât mai bun”, a precizat Lucescu.