Protest cu mingi de tenis la fotbal

Fanii au aruncat mingi de tenis pe terenFOTO: EPA

Protest inedit al fanilor de la Eintracht Frankfurt înaintea startului reprizei secunde a meciului cu Leipzig, din Bundesliga.

Startul reprizei secunde a meciului câştigat de Eintracht cu scorul de 2-1 a fost amânat cu câteva minute bune după ce fanii au aruncat pe teren cu mii de mingi de tenis şi sute de suluri de hârtie igienică. Să nu credeţi că ei sunt nemulţumiţi de prestaţia echipei. Nici vorbă, Eintracht fiind pe locul trei în clasamentul primei ligi germane de fotbal. Supărarea lor a venit din faptul că Federaţia a programat partida lunea. „Nu e normal să se joace lunea, nu trebuie să ne luăm zile de concediu pentru a putea veni la meciurile formaţiei noastre”, au clamat fanii. Decizia amânării meciului a fost luată pentru a permite jucătorilor de la Leipzig să aibă o zi în plus de odihnă după ce au jucat, joi, în Liga Europa. În Bundesliga etapele sunt stabilite, în buna tradiţie germană, cu multe luni înainte şi foarte rar apar schimbări în programul anunţat iniţial, astfel ca suporterii să-şi poată face un programdin timp şi să-şi poată urmări echipa peste tot prin ţară.