Prima victorie a sezonului pentru Craiova, 3-1 la Călăraşi

Oltenii au învins cu 3-1 la Călăraşi şi au luat o gură mare de oxigen înainte de returul cu Leipzig, din Liga Europa. Fedele pare o descoperire interesantă pentru Liga 1FOTO: Sportpictures.eu

Trupa lui Devis Mangia nu a reuşit să câştige în primele patru meciuri oficiale ale stagiunii, dar antrenorul italian a insistat tot timpul că e doar întâmplare.

Ieri, în faţa nou promovatei conduse de Dan Alexa, doljenii au jucat altceva şi rămâne de văzut dacă, într-adevăr, Craiova are motor diesel şi doar pornirea a fost ceva mai grea.

La 15:30, sub o căldură care nu permite în niciun campionat un ritm prea alert de joc, Călăraşi şi Craiova au încercat să se anihileze reciproc şi timp de 45 de minute le-a ieşit. Fedele, elveţianul nou venit în Bănie, a deschis însă scorul în prelungirile primei reprize, printr-un şut de la 30 de metri direct în vinclu, şi de acolo meciul a luat altă turnură. Gazdele au trebuit să iasă din carapace, iar Cicâldău şi Mitriţă au colaborat perfect pe un contraatac încheiat cu un penalty scos de primul şi transformat de al doilea. Mediop a redus însă din diferenţă în minutul 63 cu un gol foarte greu de marcat, de undeva de pe linia de corner, şi Călăraşiul a prins puţin avânt. Mitriţă a rezolvat însă totul în minutul 73, dintr-o lovitură liberă executată perfect şi la care Straton a rămas spectator. CS U pune astfel primele trei puncte legate în clasament şi urmează marea încercare, joi, în faţa nemţilor de la Leipzig, care i-au învins în tur cu exact scorul lor de ieri.