Premieră la AC Milan. Fiul lui Paolo Maldini a marcat primul gol pentru „Diavoli”

Daniel Maldini a disputat 3 meciuri în această ediție a Serie AFoto: EPA-EFE

Programat în etapa cu numărul 6 din Serie A, meciul dintre La Spezia și AC Milan s-a încheiat cu victoria la limită (2-1) a oaspeților. Iar în echipa de start a acestora a figurat Daniel Maldini.

În vârstă de 19 ani, mijlocașul este fiul lui Paolo Maldini și nepotul lui Cesare Maldini, doi foști mari jucători de fotbal ai Italiei. Titularizat în premieră la „Diavoli”, Daniel a reușit să marcheze și cel dintâi gol pentru aceștia în minutul 48. Acesta a reluat în poarta lui Zoet, cu o lovitură de cap, mingea centrată de francezul Pierre Kalulu.  La partida disputată sâmbătă, pe stadionul ”Alberto-Picco” din Spezia, a asistat și Paolo Maldini, care se află în conducerea lui AC Milan. Născut la Milano, în 11 octombrie 2001, Daniel s-a format ca fotbalist acolo. El a câștigat campionatul Italiei U16 (sub 16 ani), în 2017, și a marcat 13 goluri în cel următor în care a evoluat pe postul de coordonator de joc. Remarcat la juniori și tineret, s-a antrenat cu echipa de seniori a lui AC Milan la începutul anului competițional 2018/2019. El a debutat în 2 februarie 2020, fiind introdus în minutul 3 al prelungirilor partidei cu Hellas Verona, în locul lui Samu Castillejo. El a mai fost titularizat o dată la AC Milan, în ediția trecută a Ligii Europa, într-un meci cu Sparta Praga (1-0), în deplasare, în 10 decembrie. Atunci el a fost schimbat în minutul 77 și a văzut un cartonaș galben. Daniel Maldini a fost internațional U18 și U19.