Portarul Straton a apărat două penalty-uri și Dinamo s-a impus la Clinceni

Portarul dinamovist Straton, felicitat de coechipieri după ce a apărat două penalty-uriFOTO: Sportpictures.eu

Dinamo a obținut prima victorie din acest play-out și s-a impus cu scorul de 3-1 la Clinceni, la capătul unui meci în care portarul ”câinilor” Straton a apărat două penalty-uri.

Dinamo a obţinut, duminică, prima victorie în play-out, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), pe Academica Clinceni, în etapa a VIII-a. Straton (Dinamo) a apărat două penaltyuri la scorul de 1-0 pentru formația lui, iar Andrei Bani a marcat, la vârsta de 17 ani, primul său gol în Liga I, la al cincilea meci disputat în tricoul dinamoviştilor.

Au marcat pentru Dinamo Sorescu '19 (p), Bani '65, Fabbrini '71, în timp ce Buziuc, în minutul 72, a înscris golul de onoare al gazdelor.

Eroul partidei a fost portarul Cătălin Straton, care a apărat două penalty-uri. Primul în minutul 45+3, când el a scos șutul lui Vojtu, iar al doilea în minutul 54, când a apărat șutul foarte bine plasat al lui Buziuc.

Cu această victorie, Dinamo a scăpat de ”lanterna roșie”, urcând pe penultimul loc.