Petrolul încă mai speră la salvare

Astafei a adus trei puncte  care ar putea fi de aur  pentru PetrolulFoto: sportpictures.eu
Astafei a adus trei puncte care ar putea fi de aur pentru PetrolulFoto: sportpictures.eu

Petrolul pare să se fi trezit în ultimul ceas. Sub conducerea lui Jerry Gane, ploieştenii au obţinut a doua victorie în play-out şi s-au apropiat la doar 6 puncte pe poziţia care duce în barajul de menţinere în prima ligă.

Ultima victimă a petroliştilor a fost CSM U Craiova, de care au dispus cu scorul de 1-0. Golul victoriei a fost marcat în minutul 51 de Astafei, care s-a dovedit a fi o achiziţie extrem de inspirată pentru formaţia sa – el fiind legitimat în urmă cu câteva etape doar. Acesta a profitat de o eroare a lui Straton, care a respins greşit.Oltenii nu au părut deloc ca o echipă ce speră să ocupe un loc de cupă europeană – ei se aflau pe poziţia a doua în clasamentul din play-out. Este adevărat şi că ei au evoluat din minutul 42 în 10 oameni, după ce Kay a fost eliminat pentru două „galbene”. „Am dominat tot meciul, am facut o primă repriza foarte bună, cea mai bună de când am venit eu aici. Încerc să le dau încredere jucătorilor, să le dau libertate, pentru că sunt jucători care au calitate”, a declarat după meci Jerry Gane, antrenorul gazdelor.La rândul său, tehnicianul oaspeţilor, Daniel Mogoşanu, a fost destul de furios pe arbitraj: „Am la fiecare etapă câte un jucător eliminat. Sunt trist pentru rezultat, ar fi fost 3 puncte foarte importante pentru locul 7. Arbitrajul a creat multă nervozitate”, a declarat şi el.