“Perlele” lui Becali au îngropat naţionala mică. Imaginile dezastrului de la Under 19

Portarul Vlad de la FCSB a greşit la primul gol al Ucrainei

Mijlocaşul Moruţan şi portarul Vlad au pe conştiinţă necalificarea României la Europeanul Under 19.

Lacrimi din belşug, fotbalişti prăbuşiţi în iarbă, dezamăgire generală de parcă ar fi venit sfârşitul lumii. Acesta a fost tabloul oferit de naţionala Under 19 după ce a ratat dramatic calificarea la turneul final.

Tinerii jucători români, dărâmaţi după ratarea calificării

Meciul decisiv cu Ucraina (1-2) disputat marţi seară la Ploieşti are o poveste incredibilă, începută în minutul 77. România a deschis scorul prin Olimpiu Moruţan, dar viitoarea “perlă” a FCSB-ului a comis un gest incalificabil, chiar şi la vârsta majoratului. Fotbalistul cumpărat deja de Gigi Becali de la Botoşani luase un cartonaş galben cu 10 minute mai devreme, iar după ce a marcat şi-a scos tricoul, într-un gest de bucurie extremă.

Evident, a urmat al doilea “galben” şi “roşu”, eliminare care ne-a costat scump. “Am uitat că am galben!”, s-a justificat Moruţan apropiaţilor, semn că mai are mult până la maturizare, atât ca om cât şi ca fotbalist. Cu 1-0 şi om în minus în ultimul sfert de oră, tricolorii n-ar fi trebuit totuşi să piardă meciul.

Moruţan (dreapta) a privit de pe margine finalul meciului

În ciuda câtorva intervenţii salvatoare pe parcursul meciului, portarul Andrei Vlad ne-a adus aminte de gafele cu care şi-a pierdut postul de titular la FCSB. Mai exact, ucrainenii au egalat după ce Vlad a lăsat poarta goală, ieşind total aiurea la o centrare de pe flancul stâng. Era minutul 84, iar de-atunci totul s-a rupt, golul Ucrainei din prelungiri venind în mod firesc, pe fondul unei căderi fizice şi psihice pornite în special de la cele două gafe menţionate mai sus.