Pe Mutu l-a «călcat» Dacia de ziua lui

Adrian Mutu a jucat  tot meciul la Udine,  dar s-a zbătut degeaba
Adrian Mutu a jucat tot meciul la Udine, dar s-a zbătut degeaba

Atacantul român a împlinit ieri 33 de ani, dar Cesena a fost umilită cu 4-1 de Udinese, echipă sponsorizată de producătorul de automobile de la Piteşti.

Pe plan sportiv, Adrian Mutu a avut parte de o aniversare tristă, echipa sa fiind zdrobită pe terenul formaţiei la care activează un alt român, Gabi Torje.

„Briliantul" şi-ar fi dorit ca de ziua sa Cesena să obţină un rezultat favorabil la Udine, iar el să marcheze golul cu numărul 100 în campionatul Italiei.

Din păcate, n-a fost să fie nici una, nici alta. Astfel, „căluţii de mare" s-au predat cu scorul de 4-1, deşi la pauză era egalitate (1-1).

Diferenţa în favoarea echipei care poartă pe tricouri numele producătorului român de automobile Dacia s-a făcut în repriza secundă, când colegii lui Torje (doar rezervă în meciul de ieri) s-au dezlănţuit şi au marcat pe bandă rulantă.

Astfel, cu trei înfrângeri la rând, Cesena continuă să se zbată pe ultimele poziţii ale clasamentului din Serie A.

Contra lui Udinese, Mutu n-a avut deloc o evoluţie satisfăcătoare, atacantul trecând în două rânduri pe lângă gol.

„La 1-1, lui Mutu nu i-a ieşit o execuţie elementară, prin care îşi putea aduce echipa în avantaj.

Apoi, la un contraatac, Mutu a şutat dezastruos cu dreptul dintr-o poziţie extrem de favorabilă", a scris "Gazzetta dello Sport".