Pas greșit înainte de Ligă

Keșeru nu a putut  face nimic în fața  fundașilor nemțeni
Keșeru nu a putut face nimic în fața fundașilor nemțeni

Campiona României a suferit prima înfrângere în campionat, acasă, 0-1 cu Ceahlăul, în ultimul meci înaintea returului play-off-ului Ligii Campionilor, cu Ludogoreț. Gâlcă a folosit mai multe rezerve, dorind astfel să-și odihnească titularii în vederea meciului din Bulgaria. Au vrut să dovedească faptul că fac față pe ambele fronturi, însă nu au reușit. Steliștii au pierdut cu Ceahlăul, cu o echipă alcătuită din jucători care au evoluat mai puțin. Și așa, tehnicianul Costel Gâlcă și-a pus cenușă în cap pentru eșecul dn Ghencea, deși ”experimentul” are o motivație serioasă: a vrut să-i menajeze pe titulari pentru jocul de miercuri.” Vina este numai a mea, pentru că eu am alcătuit echipa. Dacă un jucător sau toată echipa nu evoluează bine, e vina mea. Era important pentru noi să câştigăm şi să facem 15 puncte, pentru că puteam să ne distanţăm. Trebuie să trecem rapid peste această înfrângere”. Nu doar rezultatul i-a dat bătăi de cap tehnicianului, ci și accidentarea portarului echipei sale, în prima repriză. ” Arlauskis mi-a zis că i-a fugit piciorul şi că are ceva la aductori. Sper să-l avem pentru meciul de la Sofia. Tănase este foarte bine până acum, a făcut azi două antrenamente foarte tari şi am speranţa că va juca în Bulgaria”, a mărturisit Costel Gâlcă.

Bulgarii au făcut egal în deplasare

Ludogoreţ Razgrad a terminat la egalitate în deplasare, scor 2-2, cu Lokomotiv Sofia, ultimul meci înaintea returului cu Steaua, din play-off-ul Ligii Campionilor. Golurile au fost marcate de Elton '31 şi Tom '46 pentru Lokomotiv, respectiv Anicet '9, '83 pentru Ludogoreţ. Adversara Stelei a rămas în inferioritate numerică în minutul 69, când a fost eliminat Choco.