Parada campionilor la Roma. Italienii au prezentat trofeul fanilor

Fotbaliștii Italieni au prezentat fanilor trofeul cucerit la LondraFoto: EPA-EFE

Victorioși în finala Euro 2020, de pe Wembley, componenții echipei de fotbal a Italiei, precum și oamenii din staff-ul tehnic au defilat pe străzile Romei într-un autocar descoperit. Căpitanul Giorgio Chiellini i-a dedicat victoria lui Davide Astori, fostul internațional decedat subit, la 31 de ani, în 2018.

Oamenii lui Roberto Mancini au revenit la Roma chiar după ce s-au impus (3-2) în fața Angliei, la loviturile de departajare. Mai întâi, ei au fost primiţi la Palatul Quirinale de preşedintele Republicii Italiene, Sergio Mattarrela, precum şi de premierul Mario Draghi. Cu această ocazie, peninsularii au oferit celor doi demnitari tricouri personalizate și având pe ele autografele jucătorilor. De asemenea, căpitanul Giorgio Chiellini i-a dedicat victoria lui Davide Astori, fost internaţional italian care a murit, la vârsta de 31 de ani, în somn, în noaptea de 3 spre 4 martie 2018, din cauza unei aritmii ventriculare maligne, cauzată de o boală cardiacă gravă, care nu a fost diagnosticată niciodată. "Vrem să dedicăm victoria preşedintelui Mattarella, tuturor italienilor şi lui Davide Astori. Davide este mereu în gândurile noastre. Acest trofeu este o victorie a grupului, a celor care au ştiut să pună binele colectiv înaintea celui individual. Nu suntem aici pentru că am transformat o lovitură în plus, ci pentru că am crezut în valorile prieteniei", a spus veteranul Italiei.Alături de fotbaliști la paradă a participat și jucătorul de tenis Matteo Berrettini, care a disputat finala de la Wimbledon tot duminica trecută.Echipa de fotbal a Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, titlul european la fotbal. În finală, Squadra Azzurra a depășit Anglia, cu 3-2 la loviturile de departajare în finală, după ce rezultatul a fost egal, 1-1, după 120 de minute de joc. Pentru Italia acesta este al doilea trofeu continental după cel obţinut în 1968.Englezii au deschis scorul prin Luke Shaw, în minutul 2. Acesta este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Campionat European. Dominatori după pauză, italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Peninsularul a devenit, la 34 de ani și 71 de zile, cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro.La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho. Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.Au evoluat formațiile:Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi , 118) – Barella (Cristante , 54), Jorginho, Verratti (Locatelli, 96) – Chiesa (Bernardeschi, 86), Immobile (Berardi , 55), Insigne (Belotti, 91) Selecţioner: Roberto ManciniAnglia: Pickford – Walker (Sancho, 120), Stones, Maguire – Trippier (Saka, 71), Phillips, Rice (Henderson, 74, Rashford, 120), Shaw – Mount (Grealish, 99) – Sterling, Kane Selecţioner: Gareth SouthgateArbitru: Bjorn Kuipers (Olanda)