Nicolae Stanciu putea da lovitura pe Camp Nou

Nicolae Stanciu luptă pentru balon cu Frenkie de JongFoto: Guliver / GettyImages

Internaționalul român de fotbal Nicolae Stanciu a fost aproape de gol pe Camp Nou, în remiza (0-0) dintre Barcelona și Slavia Praga in etapa a 4-a din Liga Campionilor

Titular la campioana cehiei, Nicolae Stanciu a evoluat 63 de minute, văzând cartonașul galben în minutul 48 al meciului care a contat pentru Grupa F a Ligii Campionilor la fotbal.Notat cu 3 în ”Mundo Deportivo”, publicație iberică pentru care 5 este nota maximă, românul a fost egal din acest punct de vedere cu vedete precum Leo Messi, De Jong sau Vidal. El a fost protagonistul unei acțiuni de atac a cehilor din minutul 27. Stanciu a recuperat mingea în zona de centru a terenului, iar apoi i-a trimis-o rapid lui Soucek. Acțiunea a fost continuată de  Olayinka, care, după ce l-a fentat pe Semedo, pe partea stângă în sensul de atac al formației oaspete, a trimis în careu, de unde Stanciu a șutat din prima cu stângul spre poartă. Mingea nu și-a atins însă ținta, fiind deviată de Masopust, colegul românului, în aut de poartă...Stanciu a fost singurul reprezentant al țării noastre în Liga Campionilor care a evoluat în meciurile de marți seară. Deloc surprinzător, Ciprian Tătărușanu n-a evoluat niciun minut în meciul pe care Olympique Lyon l-a câștigat (3-1) cu Benfica Lisabona. Și, contrar așteptărilor, nici Ianis Hagi nu și-a făcut apariția pe teren în disputa pe care Genk a pierdut-o (1-2) la Liverpool, contra campioanei Europei. În timp ce Răzvan Marin a urmărit de pe bancă evoluția palpitantă de la Londra, dintre Chelsea și Ajax (4-4).