Nicolae Stanciu a marcat din penalty pentru Slavia Praga în meciul cu Opava

Nicolae Stanciu a transformat un penalty pentru Slavia  Praga
Nicolae Stanciu a transformat un penalty pentru Slavia Praga

Lider autoritar în Cehia, Slavia Praga a câștigat cu 4-0 (1-0), duminică, pe teren propriu, meciul cu Opava contând pentru a 24-a etapă a campionatului. Titular, Nicolae Stanciu a transformat un penalty.

Slavia s-a desprins în câștigătoare după pauză. Au marcat Kuchta (min. 45+4), Stanciu (min. 53 - penalty), Holes (min. 64) și Dorley (min. 78). Disputa a fost destul de tensionată, iar Sima (Slavia / min. 22) şi Kulhanek (Opava  / min. 52) au fost eliminaţi.Nicuşor Stanciu a fost titular şi a jucat până în minutul 68, când a fost înlocuit de Lingr. El a reușit al 10-lea gol pentru Slavia în această ediție. Mai mult decât atât, internaționalul român a înscris în fiecare din utimele șase meciuri jucate de el. E de amintit că, în iunie 2020, Nicolae Stanciu a câștigat primul titlu de campion al Cehiei. Și că a mai obținut două titluri în România, cu Steaua (2014, 2015) și unul în Belgia, cu Anderlecht (2017). După acest succes, Slavia conduce în clasament, cu 64 de puncte, fiind urmată de Sparta Praga (48 de puncte) şi de Jablonec (45 de puncte), care au două, respectiv un meci mai puţin disputat. Opava ocupă locul 17, penultimul, cu 15 puncte.