Nicolae Stanciu a marcat contra echipei lui Ianis Hagi în Liga Europa

Bucuria lui Stanciu după golul marcat cu Glasgow RangersFOTO: EPA

Confruntarea românilor din prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Europa s-a încheiat nedecis.

Jucător la Slavia Praga, Nicolae Stanciu, a înscris un gol în meciul terminat la egalitate, joi seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Glasgow Rangers, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Europa. Partida a fost arbitrată de Ovidiu Haţegan. Stanciu a marcat în minutul 7.

Ianis Hagi a fost titular la Glasgow Rangers și a pasat decisiv la golul oaspeţilor, înscris de Helander, în minutul 36. Nicolae Stanciu a jucat până în minutul 76, iar Ianis Hagi până în minutul 63.

Tot joi, echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, a fost învinsă acasă de Villarreal, scor 2-0. Au marcat Torres ’30 şi Albiol ’52.

AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu rezervă, a remizat în deplasare cu Manchester United, scor 1-1. Au marcat Diallo ’50 pentru gazde şi Kjaer ‘90+2 pentru oaspeţi.

Ajax Amsterdam s-a impus acasă, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Young Boys (goluri Klaasen ’62, Tadic ’82, Brobbey ‘90+2).

Partidele retur vor avea loc la 18 martie.