Naţionala lui Ianis Hagi a ratat calificarea la CE

Campania de calificare la turneul final al Campionatului European Under 19 s-a transformat într-o mare dezamăgire pentru naţionala ţării noastre. Antrenată de Costel Enache, reprezentativa sub 19 ani a României a pierdut şi al doilea meci de la Turul de Elită.

Tinerii tricolori au fost învinşi cu scorul de 3-1 de Norvegia, aceasta fiind a doua înfrângere din cadrul Turului de Elită, care are loc în Olanda. Din păcate, românii, care egalaseră prin Adrian Petre în minutul 68, s-au văzut învinşi pe final de meci, Ajer înscriind în minutul 86, iar Groden în minutul 90.

Condusă din teren de „stranierii” Ianis Hagi (Fiorentina) şi Vlad Dragomir (Arsenal), formaţia noastră pierduse primul meci din grupă, fiind învinşi cu scorul de 2-1 de Olanda, care s-a impus graţie a două goluri înscrise în ultimele 45 de secunde ale primei reprize. Hagi şi colegii săi mai au de jucat cu San Marino, dar cum la turneul final se califică primele două clasate, prezenţa la Campionatul European este compromisă.