Messi, în scandal cu antrenorul la PSG

Messi l-a lăsat cu mâna întinsă pe PochettinoFOTO: Profimedia

Doar de trei meciuri a avut nevoie Messi pentru a se certa cu antrenorul lui PSG, conaționalul său, Mauricio Pochettino.

Atacantul care până în vară jucase toată cariera la Barcelona nu și-a ascuns nemulţumirea după ce a fost schimbat cu fundaşul Achraf Hakimi în minutul 76 al meciului pe care PSG l-a disputat, pe teren propriu, cu Olympique Lyon. Argentinianul i-a aruncat câteva cuvinte, în momentul schimbării, tehnicianului său şi a refuzat să dea mâna cu acesta. Pochettino a explicat că decizia de a-l înlocui pe Messi, 34 de ani, a fost luată din motive de precauţie. ”Am luat decizia de a-l scoate pe Messi din cauza unei posibile accidentări. Avem meciuri importante şi trebuie să-l protejăm. Acestea sunt decizii luate pentru echipă şi toată lumea ştie că avem mulţi jucători minunaţi. Trebuie să luăm aceste decizii. Uneori sunt privite favorabil, alteori, mai puţin", a spus antrenorul argentinian de 49 de ani. PSG a câștigat chinuit, cu 2-1, în fața lui Lyon, golul victoriei fiind marcat de Icardi, în minutul 90+3.