Messi nu mai nimereşte plasa

Argentinianul a lovit de trei ori bara şi a ratat un penalty în jocul cu Deportivo la CorunaFoto Click!

Catalanii n-au avut nicio emoţie în partida cu galicienii şi se punea doar problema scorului şi, eventual a marcatorilor. A fost 4-0 pentru gazde, dar niciuna dintre reuşite nu i-a aparţinut sud-americanului, care a ratat cât pentru un întreg sezon.

Messi a făcut un meci catastrofal chiar în ziua când le-a prezentat fanilor ultimul trofeu personal pe care l-a câștigat, Gheata de Aur a Europei primită pentru cele 37 de goluri marcate în sezonul 2016-2017 din La Liga. Acesta a lovit de trei ori bara, în minutele 38, 41 şi 67, iar ca totul să iasă pe dos a ratat în minutul 69 şi penalty-ul obţinut de Suarez. Meci de uitat rapid pentru Messi, care rămâne totuşi golgheter în Primera cu 14 reuşite. Deportivo a scăpat însă de o umilinţă istorică, pe lângă cele patru goluri, trei bare ale lui Messi şi un penalty ratat, Suarez şi Jordi Alba izbind şi ei câte o dată tranversala. Florin Andone nu a jucat niciun minut la oaspeţi şi e tot mai clar că Deportivo nu-l mai priveşte la fel ca în urmă cu un an şi jumătate când a spart banca pentru a-l cumpăra de la Cordoba.